A CIB Csoport a banki tevékenységekre vonatkozó szabályok megsértésének vagy egyéb jogellenes magatartásnak minősülő cselekmények vagy tények bejelentésére (Whistleblowing) alkalmas belső rendszert működtet.
Ki tehet bejelentést
A panaszokról és a közérdekű bejelentésekről, valamint a bejelentések szabályairól szóló 2023. évi XXV. törvény rendelkezéseivel összhangban 2023. július 25-től bővül a lehetséges bejelentők köre. A belső visszaélés-bejelentési rendszerben bejelentést tehet:
- a Csoportnál dolgozó vagy korábban dolgozó alkalmazottak és egyéni vállalkozók,
- a Csoporttal szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárást megkezdett, szerződéses kapcsolatban álló vagy szerződéses kapcsolatban állt vállalkozó, alvállalkozó, beszállító, illetve megbízott felügyelete és irányítása alatt álló személy,
- szabadúszók és tanácsadók, akik a Csoportnak dolgoznak vagy dolgoztak,
- önkéntesek és gyakornokok (fizetett és nem fizetett),
- részvényesek (természetes személyek),
- adminisztratív, ellenőrző, felügyeleti vagy képviseleti feladatokat ellátó személyek (továbbiakban: képviselők).
A Társaságnál működő egyéb bejelentési rendszereket és folyamatokat integráló Whistleblowing folyamat lehetővé teszi a CIB Bank Zrt. és a Csoporthoz tartozó társaságok közérdeket vagy integritást sértő jogsértéseinek a lehető legnagyobb titoktartási garanciával történő bejelentését, amelyekről munkakapcsolat során, vagy a Csoporttal fennálló jogi-gazdasági kapcsolat alapján szerez tudomást, megvédve a bejelentőt az esetleges megtorló vagy diszkriminatív magatartástól.
Hogyan tehető bejelentés
A bejelentéseket a nap 24 órájában, a hét minden napján elérhető csatornákon lehet megtenni.
A bejelentésnek tartalmaznia kell a bejelentő azonosításához szükséges adatokat (név és vezetéknév, a vállalathoz fűződő kapcsolat és elérhetőség), a jogszabályba ütközőnek tekintett tények és magatartás részletes leírását, lehetőség szerint feltüntetve a dokumentumokat, a megsértettnek tekintett szabályokat és a vitatott tények kivizsgálásának lefolytatásához hasznos egyéb megállapításokat. Végül a bejelentő köteles nyilatkozni arról, hogy van-e a bejelentéshez kapcsolódó személyes érdeke.
A részvényesnek igazolnia kell a jog gyakorlására való jogosultságát, és ezt kérheti a közvetítőjétől.
A folyamat megfelelő végrehajtásáról a Belső Ellenőrzési vezető gondoskodik.
Belső bejelentési csatornák a CIB Csoportban
A bejelentők számára az alábbi fő csatornák érhetők el, kivéve a képviselőket (akik számára külön eljárásrend van érvényben). A bejelentés a következő kommunikációs csatornán tehető meg:
Írásban:
- az alábbi e-mail címen: nevtelenbejelentes@cib.hu
- a Társaság intranet rendszerén keresztül az erre dedikált felületen.
Szóban (munkaidőben):
- személyesen a Belső Ellenőrzési vezetőnél és/vagy a Fraud Invesztigáció vezetőnél.
A bejelentő a fent említett csatornákon keresztül találkozót is kérhet a bejelentés megtétele céljából. A találkozót a Whistleblowing Team ésszerű időn belül kitűzi.
A CIB Csoport azon társasága által megszerzett személyes adatokat és információkat, amelyhez a "Whistleblowing" bejelentést elküldik, a CIB Csoport, mint Adatkezelő kezeli a kapcsolódó jogszabály szerint, és az eljárás befejezését követően legfeljebb 5 évig megőrzi, melynek jogalapja a jogszabályi kötelezettség teljesítése.
Az etikai kódex rendelkezéseinek esetleges megsértésével kapcsolatos bejelentések esetén a következő e-mail cím áll rendelkezésre: etikaibejelentes@cib.hu
Külső bejelentési csatornák
A bejelentőket elsősorban a belső csatornák igénybevételére ösztönözzük, de külső bejelentést is tehetnek az illetékes hatóságoknál.