eBroker - Gyakran feltett kérdések
Az eBroker ügyfelei minden, a befektetési döntés meghozatalához szükséges információhoz (árfolyamok, elemzések, hírek, befektetési javaslatok stb.) egy helyen hozzáférhetnek, sőt, a számlájukon levő készpénz- és értékpapírállományról illetve korábbi megbízásaikról is tájékozódhatnak. Nem kell tehát sorbanállni vagy telefonon várakozni üzletkötőjére, az eBroker ügyfelei az intereneten keresztül hozzájutnak a kért információkhoz.
eBroker szolgáltatást a Bank csak olyan személy részére biztosít, aki a számla felett önállóan tud rendelkezni. Önálló rendelkezési joggal nem bíró személyek részére (pl. kiskorúak, azok törvényes képviselői, cég számlája felett együttes rendelkezésre jogosultak) az eBroker szolgáltatás nem elérhető. A szerződéskötésre a befektetési számla mellett az ügyfélszolgálati irodában és a vidéki fiókhálózatban kerülhet sor, ahol a felhasználói név és jelszó átvétele után az eBroker ügyfelek beléphetnek a kereskedési rendszerbe.
A megbízás - amely a nap bármely szakaszában megadható - a modern on-line rendszernek köszönhetően azonnal bekerül a központi rendszerünkbe, ahonnan azt az azonosítást illetve a fedezetvizsgálatot követően továbbítjuk a tőzsdei kereskedési rendszerbe, az MMTS-be. A teljesített megbízásról Ügyfeleink azonnal visszaigazolást is kapnak.
A fedezetvizsgálatot követően azonnal bekerül az eBroker ügyfél megbízása a rendszerbe (jellemzően egy percen belül) és amennyiben az a megadott limitáron belül teljesíthető, úgy azonnal teljesül is. Visszaigazolás perceken belül érkezik.
A CIB Indexált kötvény az aktuális napi árfolyamon kerül kimutatásra az ügyfélportfolióban, felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy ez azonban nem egyezik meg az aktuális napi likvidációs árfolyammal, azzal az árfolyammal, amelyen az értékpapír adott napon értékesíthető. A likvidációs árfolyamért kérje üzletkötője vagy számlavezetője segítségét.
Elemzőink egy komplex elemzési termékcsomag létrehozásával Ügyfeleinket rendszeresen olyan információkkal és javaslatokkal látja el, amely számukra jelentős mértékben megkönnyíti a döntéshozást és egyben az Ügyfél kockázatvállalási hajlandóságával arányosan elérhető hozamot is maximalizálja.
Elsősorban ár alapján, a legmagasabb vételi árat párosítja a legalacsonyabb eladási árral (természetesen üzletkötés csak akkor születik, ha a kettő megegyezik egymással). Ugyanolyan áraknál pedig az időrendi sorrend a meghatározó.
Az elemzők által publikált átfogó makrogazdasági, állampapír-piaci és vállalati elemzések Ügyfeleink számára ingyenesen hozzáférhetőek, az egyedi igényeknek megfelelően e-mail-ben, telefaxon illetve postai úton kerülnek kiküldésre. Természetesen az elkészített elemzések a CIB Bank internetes honlapján, a www.ebroker.hu oldalon, a teljes fiókhálózatban, az Ügynökségeken és az Ügyfélszolgálati Irodákban is elérhetőek.
Negyedévente Ügyfeleink számára számlaegyenleg értesítőt küldünk, de telefonon (bizonyos korlátok figyelembevételével) bármikor rendelkezésre állnak üzletkötőink. Az aktuális értékpapír és pénzszámla egyenleg viszont folyamatosan nyomon követhető az eBroker-en, sőt, real-time árfolyamokon a portfolió beértékelését is elvégzi a rendszer.
Természetesen. Ha Ön a magánbefektetői díjcsomagot választja, akkor havi 2500 ft.-ért kiegészítő szolgáltatást rendelhet, ami tartalmazza ezt a szolgáltatást is. A kiegészítő szolgáltatás díjából havonta 1000 ft.-t letőzsdézhető, 150 millió forintos félévi belföldi részvényforgalom esetén - a félévet követően, számlajóváírás formájában - az addig vissza nem térített, adott félévre vonatkozó szolgáltatási díj is visszatérítésére kerül.
Ez nagyban függ az ügyfél-üzletkötő kapcsolattól (pl. mennyire rendszeresen keresik egymást) valamint a portfolió nagyságától is.
Az eBroker-en hazai részvényekkel, állampapírokkal, CIB kötvényekkel, valamint CIB és Eurizon Easy Fund befektetési jegyekkel lehet kereskedni.
Nem, a visszavonás csak a teljesülés előtt történhet meg (azaz csak az aktív státuszú megbízások visszavonására és módosítására van lehetőség).
FIFO: (Az angol First In-First Out kifejezés rövidítése). A törvényi szabályozás szerinti készletértékelési módszer, mely szerint a legkorábbi beszerzésű készlet kerül elsőként értékesítésre.
LIFO: (A Last In-First Out módszer rövidítése). A módszer lényege, hogy a legutóbb beszerzett készlet kerül elsőként értékesítésre.
HIFO: (A High In-First Out módszer rövidítése). A módszer lényege, hogy a legmagasabb áron beszerzett készlet kerül elsőként értékesítésre.
LOFO: (A Low In-First Out módszer rövidítése). A módszer lényege, hogy a legalacsonyabb áron beszerzett készlet kerül elsőként értékesítésre.
Nézzünk egy példát!
Egy képzeletbeli befektető részvényeket vásárolt három egymást követő alkalommal: év elején 10 darabot vett 2000Ft-on, félévkor szintén 10 darabot vett 1000 forinton, majd év végén 20 darabot vásárolt 3000 forinton. A képzeletbeli portfólió bekerülési értéke:
10db*2.000Ft + 10db*1.000Ft + 20db*3.000Ft = 90.000Ft.
Abban az esetben, ha ezt követően a befektető értékesíteni kíván 25 darab részvényt 4.000 forinton, akkor a bevétel 25db*4.000Ft = 100.000Ft.
Az értékesített mennyiség bekerülési árát a fenti négy módszer egyikének segítségével határozhatja meg. FIFO esetén az értékesített részvények bekerülési ára: 10db*2000Ft + 10db*1000Ft + 5db*3000Ft = 45.000Ft
LIFO esetén az értékesített részvények bekerülési ára: 20db*3000Ft + 5db*1000Ft = 65.000Ft
HIFO esetén az értékesített részvények bekerülési ára: 20db*3000Ft + 5db*2000Ft = 70.000Ft
LOFO esetén az értékesített részvények bekerülési ára: 10db*1000Ft + 10db*2000Ft + 5db*3000Ft = 45.000Ft
A különböző módszerekkel értékelt tranzakciók eredménye:
FIFO = 65.000Ft
LIFO = 35.000Ft
HIFO = 20.000Ft
LOFO = 65.000Ft
A tranzakció eredménye képezi az adó alapját, amit a hatályos jogszabályok alapján a befektetési jegyeket, és az állampapírokat 16% kamatadó, a részvényeket 16% árfolyamnyereség-adó terhel. Amennyiben a befektető nem jelölt meg másik készletértékelési módszert, akkor az eBroker rendszere automatikusan a FIFO módszert használja. A különböző készletértékelési módszerek tranzakciónként válaszhatók, tehát minden egyes eladást megelőzően minden ügyfél eldöntheti, hogy melyik módszert alkalmazza. Céges ügyfeleink számára azt javasoljuk, hogy számviteli politikában választott készletértékelési módszert jelöljék meg minden egyes tranzakciónál, mivel így a nyilvántartások konzisztensek maradnak.
Ezt az átfogó témát kollégáink egy külön aloldalon kisérelték meg feldolgozni.
Kérjük látogassa meg külföldi befektetéssel foglalkozó aloldalunkat a "Külföldi Értékpapírok" aloldalon.
Az eBroker rendszeren keresztül is elérhető a Budapesti Értéktőzsdén keresztül forgalmazott részvényekre a stop-limit megbízási forma (NYSE, XETRA, NASDAQ, AMEX esetén erre nincs lehetőség). A stop-limit megbízást több célból adhatják a befektetők: a nyereség biztosítására, a veszteség minimalizálására, illetve vásárlásra emelkedő trendben. Ilyen típusú megbízást elsősorban akkor érdemes megadni, ha a befektető nem tudja állandó jelleggel figyelni a tőzsdét.
A stop-limit megbízáshoz meg kell adni egy aktiválási árat. Ez arra szolgál, hogy ha az árfolyam eléri vagy áthalad ezen a szinten, akkor aktiválódik a limitár. Egy példával élve, ez azt jelenti ha a XY részényem árfolyama épp 150, és a maximális veszteség, amit hajlandó vagyok elkönyvelni 20, akkor stop-limit megbízást adok 135-ös aktuálási árral, és 130-as limit árral. Ilyenkor, ha a tőzsdén 135-ös vagy az alatti kötés születik, a megbízásom aktiválódik és az ajánlati könyvbe láthatóvá válik az eladói oldalon. Mivel 130-as limitárat adtam meg, a megbízás valószínűleg 130 és 135 között teljesül, hiszen az előző kötésnél még 135-ön volt vevő, rosszabbul viszont nem járhatok 130-nál, ugyanis ez az a limit, amelynél jobban járhat az ügyfél, de rosszabbul nem. (Ez természetesen csak egy példa, ettől minden irányba el lehet térni)
Felhívjuk ügyfeleink figyelmet arra, hogy a stop-limit típusú megbízás esetén előfordulhat, hogy amennyiben az adott tőzsdei instrumentum árfolyama gyorsan változik, a limitáron (vagy annál kedvezőbben) nem születik kötés, illetve az ajánlati könyvbe hamarabb bekerült megbízásokra születnek csak kötések. Javasoljuk, hogy olyan limitárat adjon meg, amely mellett valószínűsíthető, hogy sor kerül a kívánt tőzsdei kötésre. Ezen kívül a stop-limit megbízás sajátosságához tartozik, hogy csak a szabad szakaszban teljesülhet (a nyitó és záró szakaszban adott stop-limit megbízásokat illetve azok módosítási igényét a tőzsde visszautasítja).
Eladási stop-limit megbízást két esetben adhat a befektető. Azokban az esetekben, amikor a befektető a meglévő értékpapírjánál nem tudja megjósolni, hogy merre megy az árfolyam, és a nyereségét akarja bebiztosítani, vagy a veszteségét akarja minimalizálni. Mind a veszteség minimalizálására, mind a nyereség biztosítására megadhat a befektető stop-limit megbízást, azonban egy részvény csomagra csupán egy megbízást áll módunkban elfogadni. Tehát, ha a nyereség biztosítására már az ügyfél megadott stop-limit megbízást, akkor a veszteség minimalizálására szóló megbízást a rendszer fedezet-hiányra való hivatkozással vissza fogja utasítani. A nyereség biztosítására megadott stop-limit megbízás egyenértékű a hagyományos limit-áras megbízással.
Vételi stop-limit megbízást akkor adhat a befektető, amikor nem biztos benne, hogy az árfolyam felfelé indul, de ha mégis erősödés lenne, megadhat egy szintet, melynél úgy véli, hogy az árfolyam onnantól kezdve esetleg tovább emelkedhet. Ebben az esetben a befektető limitnek megadja azt a szintet, amelyről azt gondolja, hogy az emelkedés során az alá a szint alá nem csökken az árfolyam, és ennek elérésekor a rendszer automatikusan beadja a vételi megbízást.
A megbízásoknál meg kell adni egy aktiválási árfolyamot, melynek elérésekor a rendszer aktiválja a megbízást. A megbízás módosítása az aktiválást követően csak részben lehetséges (aktiválási ár már nem módosítható).
A tőzsdei ügyletből származó jövedelem után számított árfolyam-nyereségadóra a SZJA törvény szerint az alábbiak vonatkoznak (1995. CXVII, 179 (14) §):
A 67/A. §-a (8) bekezdésének rendelkezésétől eltérően a magánszemély a 2006. augusztus 31-én tulajdonában lévő értékpapír átruházása esetén az értékpapír megszerzésére fordított érték meghatározására választhatja a 2006. augusztus hónap utolsó tőzsdenapjának az adott értékpapírra vonatkozó záró árfolyamát.
Tájékoztatásul olvashatók az alábbiakban a BÉT részvényeinek 2006.08.31.-i záróárai:
ANY | 5.800 Ft |
BCHEM | 2.850 Ft |
DANUBIUS | 5.800 Ft |
EGIS | 31.185 Ft |
FHB | 1.465 Ft |
FOTEX | 579 Ft |
GRAPHI | 1.390 Ft |
GSPARK | 839 Ft |
IEB | 4.000 Ft |
LINAMAR | 2.027 Ft |
MOL | 21.900 Ft |
MTELEKOM | 882 Ft |
OTP | 6.250 Ft |
PPLAST | 3.539 Ft |
RABA | 873 Ft |
RICHTER | 46.100 Ft |
SYNERGON | 920 Ft |
TVK | 5.740 Ft |
ZWACK | 11.200 Ft |
Az "Ex. Div nap" kifejezés a részvények osztalékfizetéséhez kapcsolódik, és azt a kereskedési napot jelöli, amikor adott részvény már osztalékszelvény nélkül "forog".
Társaságunk a Budapesti Értéktőzsde tagjaként valamennyi tőzsdén jegyzett értékpapírra vételi és eladási megbízásokat vesz fel , azonban a tőzsdén kívüli kereskedésbe is felveszünk megbízásokat (OTC kereskedelem). Foglalkozunk továbbá külföldi részvények adás-vételével, határidős és opciós megbízásokkal, befektetési jegyek, kötvények forgalmazásával is.
Az Exchange Traded Fund rövidítése az ETF, amely magyarul annyit jelent, hogy Index követő alap. Az ETF alapkezelője meghatározott indexben szereplő részvények alapján alakítja ki a portfoliót, így az alap árfolyamingadozása gyakorlatilag megegyezik az indexével. Az ETF-re ugyanúgy adható megbízás, mint a részvényekre a "Tőzsdei megbízás" menüpont alatt. Az eBrokeren számos ETF elérhető, így nem csak a hazai tőzsdén kereskedett ETFBUXOTP, hanem az alábbi külföldi alapok is, melyekre eBrokeren keresztül megbízás nem adható:
- ISHARES-MSCI
- XINHUA CHINA
- ISHARESDJ ST (Dow Jones STOXX)
- SLV ISHARES (SILVER)
- ISHARESDJ EU (Dow Jones EURO STOXX)
- ISHARES EWJ (EWJ MSCI JAPAN)
- ISHARES SILV (Silver Trust)
- DIAMONDS TRU
A menürendszerből történő választáshoz nem szükséges az egér bal gombját megnyomni: ha az egér kurzor a megfelelő menün áll, akkor az alatta található menü azonnal lenyílik. A funkció elindításához a funkció nevére rá kell kattintani.
Portfolió / Portfolió áttekintő menüpontra kattintva jelenik meg az Ön részére portfolió kiválasztásával (Nyugdíj előtakarékossági vagy Forgalmazási) devizanemenként bontásban a befektetési számla és tőzsdei bontásban az értékpapírszámla egyenlegei. Tőzsdei zárást követően megadott megbízások az egyenleget tőzsdenyitásig nem mozgatják, nem befolyásolják.
Megbízás menüpontra irányítva az egér kurzorját és a kívánt megbízást a menüsorban kattintással kiválasztva vagy az árfolyam-információs ablakról az ikonok (mappa jel zöld színű jelzéssel - vétel; mappa jel narancsszínű jelzéssel - eladás) segítségével. A gyorsabb feldolgozás érdekében a megbízása egyből feldolgozásra kerül, nincs megerősítő képernyő. Új megbízást az Új gombra kattintva indíthat.
Egyéb / Személyes beállítások menüpont alatt változtathatja meg a díjcsomagját, mely a jóváhagyást követően a következő bejelentkezéstől számítva lép érvénybe. A díjcsomag váltása díjmentes, azonban a havi díja a díjcsomagnak megfelelően a hónap utolsó banki munkanapján terhelődik a befektetési számlán. Pl.: ha hó közben vált Magánbefektetői díjcsomagra, akkor annak teljes havi díja terhelődni fog, még akkor is ha később visszaállítja Standard díjcsomagra.
Beállítások / Kedvencek menüpont alatt alapbeállításként az összes papír került beállításra tőzsdei bontásban. Itt lehetősége van, az összes papír megjelölést kivenni, és csak az Ön által használt papírokat felvenni. Az értékpapírokat a jobb oldalon található fel-, le nyilakkal az Önnek megfelelő sorrendbe állíthatja. Szeretnénk felhívni figyelmét, hogy az itt beállított értékpapírok választhatók ki a tőzsdei vétel funkcióban is.
Minden lekérdező felületen a frissítés, a fülön található kör alakú nyilacskára kattintással tehető meg.
A részvényinformáció adatok között, melyet az Információ / Részvényárfolyam-információ menüpontot meghívott ablakból az I- információs ikonra kattintva jelenik meg.
Lekérdezése / Aktív megbízások vagy Lekérdezések / Megbízás áttekintő menüpontot meghívva a megbízás sorában az első oszlopban található behajtani tilos tábla ikon (visszavonás) segítségével.
Lekérdezések / Megbízás áttekintőn a megbízás első oszlopában található első ikon (egy kis szem).
Információk alatt az aktuális almenü kiválasztása után, a keresett értékpapír sorában, az első oszlopban található második ikon segítségével vagy a Megbízások menüből szintén a megfelelő menüpont kiválasztására kattintás után a megjelenő megbízás ablakban a részvény kiválasztásával automatikusan frissülésre kerül a baloldalon megjelenő grafikon.