Miért létfontosságú a körforgásos gazdaság az ESG szempontjából?
Az ESG-alapokba történő befektetések 2021-ben elérték a 649 milliárd dolláros rekordot. A véges erőforrások azonban veszélyeztetik a befektetések hozamát, mivel az árak felfelé tolódnak. A válasz a körforgásos gazdaságra való áttérés, amely ellensúlyozhatja az erőforrások kimerülését, növelheti az ellenálló képességet és javíthatja a kockázatkezelést.
27/09/2022
Az éghajlatváltozás és a fenntarthatóság egyre nagyobb figyelmet kap a pénzügyi szektorban. A környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) alapokba történő befektetések pedig több mint kétszeresére nőttek az elmúlt két évben.
A Reuters 2021-et "az ESG-befektetések évének" nyilvánította, miután a Refinitiv Lipper adataiból kiderült, hogy a globális ESG-alapokba rekordösszegű, 649 milliárd dollárnyi befektetés érkezett, szemben a 2019-es 285 milliárd dollárral.
Az ESG-alapok jelenleg a világ alapvagyonának 10%-át teszik ki. Ez a fellendülés azt eredményezte, hogy a különböző méretű vállalatok az ESG-értékelést üzleti tevékenységük egyik fő tényezőjévé tették.
"Az ESG a fenntarthatóság jelenlegi főáramát jelenti a pénzügyi szektorban" - magyarázza Claudio Zara, a Bocconi Egyetem GREEN kutatóközpontjának kutatója. "Ez azért van, mert a szabályzók elfogadták és támogatják ezt a keretrendszert, hogy a pénzügyi tőkét a fenntarthatóbb gazdaság felé tereljék."
"Az ESG a fenntarthatóság jelenlegi főáramát jelenti a pénzügyi szektorban. Ennek oka, hogy a szabályzók elfogadták ezt a keretrendszert, és támogatják, hogy a pénzügyi tőkét egy fenntarthatóbb gazdaság felé tereljék."
Claudio Zara, kutató, GREEN, Bocconi Egyetem
A szabályzók rendeletein kívül három másik ok is indokolja az ESG-tényezők figyelembevételét a befektetési döntéshozatalban: a kockázat, a fogyasztói kereslet és a rugalmasság.
A befektetők és a vállalatok felismerik, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos természeti katasztrófák és a súlyosbodó társadalmi problémák számos kockázattal járnak az üzleti tevékenységükre nézve, többek között az erőforrások kimerülésével, az ellátási lánc összeomlásával és az egészségtelen vagy képzetlen munkaerő kockázatával.
Az ESG-értékek elfogadásának elmulasztásával járó másik veszély a hírnevük sérülése, mivel a fogyasztók egyre inkább a felelős értékeket tükröző vállalatokat keresik.
Az ESG-mérőszámok alapján jól teljesítő vállalatokról úgy vélik, hogy jobban előre látják a jövőbeli kockázatokat és lehetőségeket. Így nagyobb valószínűséggel vonzzák a zöld befektetőket és a portfóliójukat diverzifikálni kívánókat.
Miközben a jövőbeni beruházások és az innováció valószínűleg a fenntartható erőforrások kínálatának növekedését idézi elő, a kereslet jelenlegi gyors növekedése valószínűleg meghaladja a kínálatot, ami fokozza a versenyt és növeli az árakat.
A véges erőforrások okozta nyomást a körforgásos gazdaságra való áttéréssel lehet kezelni, ami az éghajlatváltozás és az ESG-kérdések megoldásának alapvető részét képezi.
A hagyományos, lineáris üzleti modellről, amely a "vegyél, készíts és dobd el" elvén alapul, egy olyan körforgásos modellre való áttérés, amely az erőforrások újra-felhasználásán és azoknak a gazdasági körforgásban való hosszabb ideig és intenzívebb módon történő bent tartásán alapul, nemcsak az erőforrások kimerülése ellen hat, hanem csökkentheti a szennyezést, növelheti az ellenálló képességet és javíthatja a kockázatkezelést.
"A körforgásos gazdaság az új és jobb növekedés alapjainak megteremtésével az ESG gazdasági motorja" - mondja Zara.
"Azért is kulcsfontosságú, mert olyan fontos megatrendeket célozhat meg, amelyek felgyorsítják a változást - mint például a demográfiai trendek, az urbanizáció, a digitalizáció és a vásárlók változó igényei, mivel egyre tudatosabbá válnak a környezeti és társadalmi kérdésekkel kapcsolatban."
A Zara vezette a Bocconi Egyetem által az Intesa Sanpaolóval szoros együttműködésben készített tanulmányt, amelynek célja a körforgásos gazdaság és a pénzügyi szektor közötti kapcsolat meghatározása.
Az egyik legfontosabb megállapítás, hogy a körforgásos gazdaság segíthet csökkenteni a vállalatok pénzügyi kockázatát és javíthatja a kockázattal korrigált teljesítményt. A kutatás arra is bizonyítékot talált, hogy a körkörös üzleti modellek elfogadása ellenállóbbá teheti a gazdaságot a külső sokkokkal szemben.
"Azok a vállalatok, amelyek körkörösebbek, kisebb negatív teljesítményt és ingadozást szenvedtek el a Covid-19 világjárvány alatt, és a járvány után gyorsabban visszanyerték eredeti állapotukat" - mondja Zara.
A körforgásos rendszerekre való áttérés stratégiai prioritás a járvány utáni helyreállításban. Az Intesa Sanpaolo a pénzügyi szektor egyik vezető szereplője, 2022-2025-ös üzleti tervében mintegy 115 milliárd eurót szán a zöld átmenetre.
Az ESG-tényezőknek a befektetési folyamatba való integrálása kulcsszerepet játszik ebben az átmenetben, mivel a keretrendszer átlátható, fenntartható üzleti gyakorlatot biztosít, amely mérhető és jelenthető.
A körforgásos gazdaság és az ESG egyaránt kulcsfontosságú a pénzügyi szolgáltatások számára a befektetések kockázatmentesítésének, az éghajlatvédelmi kötelezettségvállalások teljesítésének és a jobb növekedés új formáinak kihasználása szempontjából.