Az űrkutatás innovációja új magaslatokba emelkedik
Az egyre fokozódó földi kihívások földöntúli megoldásokat igényelnek - az űrkutatás pedig számos új lehetőséget ad az agrár-élelmiszeripar, az egészségügy és a távközlés területén.
10/03/2023
Az Új Űrgazdaság fellendülőben van, ami a hagyományos és intézményi űrszektor kereskedelmi forgalomba hozatalának köszönhető.
Olaszország vezető szerepet játszik a globális űriparban, számos, többek között a következő területeken induló vállalkozással:
- agrár-élelmiszer
- energia
- környezet és infrastruktúra
- vegyianyagok és speciálias anyagok
- távközlés
- mobilitás
- közlekedés és idegenforgalom
- egészségügy és biotechnológia
Agrár-élelmiszerek
Az OECD-FAO 2021-es jelentése szerint az agrár-élelmiszeripari termékek iránti globális kereslet terén 2021 és 2030 között évente több mint 1%-os növekedésre számíthatunk.
A hagyományos termelési módszerek nagymértékű környezetre gyakorolt hatása és alacsony hatékonysága - nem is beszélve az erőforrások szűkösségéről – a mezőgazdaság technológiai átalakulásának szükségességét eredményezi.
Az űrtechnológia stratégiai szerepet játszhat ebben az átalakulásban - és számos módon fel is használható az ágazatban. Ezen felhasználási módok közé tartoznak a következők:
- Műholdas megfigyelés a precíziós mezőgazdaságban
- Műholdas helymeghatározás autonóm mezőgazdasági járművek számára
- A betegségekkel és a kedvezőtlen időjárási körülményekkel szemben ellenállóbb növények kifejlesztése
- Hatékonyságnövelő technológiák és talaj mentes termesztés
- Az élelmiszerbiztonság védelme és javítása
A REBUS projekt például bio-regeneratív életfenntartó rendszereket fejleszt, amelyek olyan organizmusok integrációján alapulnak, mint a növények, gombák, baktériumok és cianobaktériumok. Ennek célja a rendelkezésre álló erőforrások maximális kihasználása és a külső erőforrások felhasználásának minimalizálása a szerves anyagok újrahasznosítása révén.
Máshol a SOLE projekt egy olyan, az űrben használható termesztőkamra kifejlesztésén dolgozik, amelynek LED-világítása képes fokozni a mikrozöldségek tápláléktani tulajdonságait.
2019-ben a Università degli Studi di Napoli Federico II Mezőgazdasági Tanszéke létrehozta az első olyan laboratóriumot Európában, amely a regeneratív életfenntartó rendszerekhez használt növények jellemzésével foglalkozik. A laboratórium a MELiSSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative) program keretén belül folytatott,az ESA-val való együttműködésből származik.
Energia, környezetvédelem és infrastruktúra
Az energiaellátási és -termelési ágazat már most is jelentős mértékben használja az űrtechnológiákat, például a föld- és légkörmegfigyelést, a műholdas navigációt és űrkutatási küldetésekhez kifejlesztett speciális anyagokat. Ez a technológia a jövőben tovább fog fejlődni, hogy képes legyen megugrani a tervezett űrkutatási küldetések által támasztott kihívásokat.
Környezetvédelem és infrastruktúra
Az infrastruktúra felügyelése időigényes és költséges, valamint nehezen megvalósítható lehet. A műholdas technológiák azonban kiváló eszközök ezen korlátok leküzdésére.
A műholdképek mellett a radar és más érzékelők is képesek rendkívül pontos adatokat és méréseket szolgáltatni, lehetőséget adva a precíz megfigyelésre. Ez megkönnyíti az ellenőrzések és karbantartási munkák tervezését. A szintetikus apertúrájú radar (SAR) technológia pedig lehetővé teszi a vizsgált területek radaros leképezését.
Vegyszerek és speciális anyagok
Az űrkutatási ágazat folyamatosan dolgozik a műszaki anyagok javításán, miközben költséget is csökkent, valamint biztonságot növel.
Ebben az ágazatban hatalmas beruházások folynak, például termékek életciklusainak kezelése és az üzemanyag-csökkentés módjainak kutatása könnyebb anyagok és szokatlan elektromágneses jellemzőkkel rendelkező metaanyagok (a természetben nem létező anyagok) segítségével.
Távközlés
Az űrtechnológia az adatátvitelt világméretűvé teszi, leküzdve a nagy távolságok és a rossz terepviszonyok akadályait. A Stellar Project olasz start-up cég 2021-ben indította útjára a LaserCube-ot, egy alacsony energiafogyasztású, nagy teljesítményű miniatürizált lézeres kommunikációs terminált, amely újítást hoz a műholdak közötti nagysebességű adatátvitelben.
Mobilitás, közlekedés és idegenforgalom
A közlekedés és az idegenforgalom olyan hirtelen változásokon megy keresztül, amelyek az űrhajózási innovációnak köszönhetőek. A globális navigációs műholdrendszer (GNSS) műholdas navigációjának és helymeghatározási technológiájának világpiaca erőteljes növekedést mutat. Az olyan szolgáltatások bevezetését, mint például a felhasználói helymeghatározás, az intelligens mobilitás felé vezető út következő lépéseként hirdetik.
Az űrtechnológiát széles körben alkalmazzák a vasúti ágazatban is, új vasúti kommunikációs és vasúti hálózatbiztonsági termékeket hozva a piacra. Az Intecs Solutions olasz rendszerfejlesztő vállalat például a kommunikáció rugalmasságán és a földi adatok Ka-sávos frekvencián történő küldési és fogadási képességeinek fejlesztésén dolgozik.
Egészségügy és biotechnológia
A nemzeti egészségügyi rendszerekre egyre nagyobb nyomás nehezedik, ami arra készteti őket, hogy a távgyógyászatot és az otthoni ápolást ötvöző vegyes egészségügyi modell felé mozduljanak el.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és az Olasz Űrügynökség (ASI) a Föld-megfigyelésből származó adatokat a levegő és a víz minősége, valamint a szennyező anyagok nyomonkövetése révén a közegészségügy javítására használja. Máshol az Európai Űrügynökség által finanszírozott Earth Cognitive System for Covid-19 (ECO4CO) a földmegfigyelésből származó adatokat használja fel a Covid-19 és más lehetséges jövőbeli járványok kezelésére.
Az űrtechnológia valódi megoldásokat kínálhat a világ kihívásaira - az olasz vállalatok pedig a környezeti és gazdasági fenntarthatóságot érintő innovációk élvonalában dolgoznak.