Körforgásos gazdaság: az éghajlatváltozás megállításának kulcsa
A körforgásos gazdaság segíthet átírni a jövőnket, és elvezethet minket az éghajlatváltozás pusztító útjáról.
25/08/2022
Az árvizektől az erdőtüzeken át az olvadó jégsapkákig mindenütt láthatjuk az éghajlatváltozás pusztító hatásait. Ez egy ember okozta probléma, és nekünk, embereknek változtatnunk kell a viselkedésünkön, hogy megoldjuk.
Az éghajlatváltozást okozó kibocsátások negyvenöt százaléka a mindennapi életünkben használt épületek, autók, ruhák és élelmiszerek előállításából származik.
A körforgásos gazdaság segít újragondolni, hogyan állítjuk elő ezeket a mindennapi dolgokat - hogyan csökkenthetjük a kibocsátásunkat, és hogyan léphetünk a Párizsi Megállapodásban kitűzött cél, a Föld hőmérsékletének 1,5 fokkal való csökkentése felé vezető helyes útra.
Ha csak öt területen - cement, alumínium, acél, műanyag és élelmiszer - alkalmazzuk a körforgásos gazdaságot, akkor 2050-ig 9,3 milliárd tonna CO2 -t tudunk eltávolítani a légkörből. Ez egyenértékű azzal, mintha az összes közlekedési kibocsátást nullára csökkentenénk.
Hogyan segít a körforgásos gazdaság? A körforgásos gazdaság elvei a gyártási folyamat minden szakaszában kiküszöbölik a hulladékot és a szennyezést, és csökkentik a káros termékek túlzott használatát.
Vegyük például a cementet. Az egész bolygón széles körben használják a világunk építéséhez. A cementgyártás azonban a globális éves CO2 kibocsátás 8%-át termeli. A cementgyártás során fosszilis tüzelőanyagokat vagy hulladékot égetnek el, hogy a kemencében a meszet felmelegítsék, és kalcium-oxidot állítsanak elő - ez a kémiai folyamat további CO2 kibocsátást eredményez.
Átgondolhatnánk a cementgyártás módját, hogy új anyagok vagy új alkalmazások felhasználásával inkább megkötjük a szenet, mintsem felszabadítsuk azt. Ez egy példa arra, hogy a körforgásos gazdaságban való gondolkodás milyen hatással járhat.
Ez nem egyszerűen egy régi rendszer hatásának csökkentéséről szól. Hanem arról, hogy visszamegyünk a tervezőasztalhoz, és újragondoljuk, hogyan tehetnénk a dolgokat jobban.
Ugyanez vonatkozik más ipari folyamatokra is, például az acél- és alumíniumgyártásra.
Ezen anyagok gyártásának újragondolása, valamint az építőiparban való felhasználásuk átgondolása lehetővé tenné, hogy 2050-ig 3,1 milliárd tonna CO2 -egyenértékkel csökkentsük az üvegházhatású gázok kibocsátását. Összehasonlításképpen: ez több, mint amennyit az Európai Unió tagállamai 2019-ben együttesen termeltek.
És ugyanezt megtehetjük minden ágazatban: ruházat, autók, élelmiszerek - bármit, amit használunk, a körforgásos gazdaság elvei szerint újragondolhatjuk, hogy okosabbá és bolygónk számára jobbá tegyük.
Az Intesa Sanpaolo az Ellen MacArthur Alapítvány első stratégiai pénzügyi szolgáltató partnere, amely a körforgásos gazdaságra való áttérésért kampányol.
Nézze meg a filmet, hogy többet megtudjon arról, hogyan segíthet visszafordítani az éghajlatváltozás folyamatát és biztosítani bolygónk jövőjét.
Források:
2https://ellenmacarthurfoundation.org/completing-the-picture
3https://medium.com/circulatenews/building-a-world-free-from-waste-and-pollution-575efb9a6a47
4https://ellenmacarthurfoundation.org/news/our-plan-for-cement-the-circular-economy