Éles fókusz a körforgásos gazdaságon
Luca Locatelli új kiállítása az Intesa Sanpaolo torinói Gallerie d'Italia-jában tökéletesen összefoglalja a körforgásos gazdaság gyakorlati megvalósulását, és bepillantást enged egy valóban fenntartható világba.
19/01/2024
A 20. század jelentős részében az északkelet-németországi Golpa-Nord híres volt felszíni szénbányájának sikeréről. A mai területén egy Ferropolis nevű múzeum található, amely a terület ipari múltját mutatja be, valamint egy sor napelem, amelyek évente 170 000 kilowatt villamos energiát termelnek. A komplexum otthont ad Németország egyik legnagyobb elektronikus zenei fesztiváljának, a MELT-nek is, amely évente kerül megrendezésre és amelyet teljes egészében a helyszínen termelt napenergiával működtetnek.
A MELT-en bulizó és táncoló vendégeket ábrázoló kép a Luca Locatelli vizuális történetmesélő által, 2021 óta a körforgásos gazdaságnak szentelt projekt részeként készített fotók között szerepel.
A projektből mintegy hetven alkotás jelenleg az Intesa Sanpaolo által működtetett torinói Gallerie d'Italia múzeumban, a The Circle - Solutions for a Possible Future című kiállításon megtekinthető.
"A legtöbb ember tisztában van a bolygót érintő környezeti problémákkal" - mondja Locatelli. "Itt az ideje, hogy egyetértésre jussunk a megoldásokban."
"Fotóim különböző folyamatokat mutatnak be, amelyeket Európa-szerte alkalmaznak, ahol a természet regenerációs képessége kulcsfontosságú szerepet játszik a fenntartható gazdasági fejlődésben."
Locatelli utazásai során Izlandtól -számos országon keresztül- Romániáig is eljutott és minden egyes állomáson a körforgásos gazdaság más-más példáját örökítette meg a gyakorlatban. (A körforgásos gazdasági modell az újrafelhasználáson, a helyreállításon és a hulladék kivonásán alapul. A Golpa-Nordhoz hasonló elhagyatott ipari területek újrahasznosítása erre példa. Ez ellentétben áll a lineáris gazdasági modellel, amely az ipari forradalom óta ismert "gyártás-felhasználás-megsemmisítés" mintáját követi).
Locatelli fotói között szerepel egy ausztriai algafarm, ahol kutatók azt vizsgálják, hogy a termesztett algák hogyan tudják eltávolítani a szenet a légkörből, valamint egy szlovéniai nejlongyár is, ahol a fonalat nem kőolajból, hanem hulladékanyagokból, például régi szőnyegekből és halászhálókból állítják elő.
Locatelli elmondta, hogy egyik kedvenc állomása az északnyugat-spanyolországi Ría de Arousa sós torkolatában volt, amely Európa leggazdagabb kagylótenyésztési területe. A kagylók magasabb fehérjetartalommal rendelkeznek, mint számos hús- és zöldségféle, valamint gazdagok omega-3 zsírsavakban és olyan mikrotápanyagokban, mint a vas, a cink és a magnézium, ezért a kagylókról úgy tartják, hogy számos globális élelmezési probléma enyhítésére is alkalmasak lennének. A nyílt tengeren és a part menti területeken egyaránt lehet őket tenyészteni, és az állati fehérjékhez képest minimális környezeti terheléssel járnak.
Az Intesa Sanpaolo a tervezés fázisától kezdve egészen a témaválasztásig együtt dolgozott Locatellivel a The Circle projektben. A bank 2015 óta elkötelezett a körforgásos gazdaság mellett, mióta az Ellen MacArthur Alapítvány első pénzintézeti stratégiai partnere lett.
Az alapítvány - amely a kiállítás előkészületeiben szakmai támogatást nyújtott Locatellinek és Elisa Medde kurátornak - támogatja a körforgásos gazdaságra való globális átállást.
"A The Circle egy ablakot, egy olyan nézőpontot tár elénk, ahonnan egy szebb jövőn gondolkodhatunk" - mondja João Guarantani, az Ellen MacArthur Alapítvány körforgásos tervezési programjának vezetője.
"Megmutatja nekünk, hogy a természet által inspirált tervezés és innováció az az eszköz, amelynek segítségével eljuthatunk odáig. "
"Most arra van szükségünk, hogy ezek az ablakok ajtókká váljanak - olyan ajtókká, amelyeket kinyithatunk és meginvitálhatunk azon keresztül másokat is, hogy végigsétáljanak és kövessék ezt az utat. Mert a körforgásos jövő megvalósításának kulcsa az együttműködés. Egyetlen vállalat vagy iparág sem képes erre egyedül. Az egész gazdaságnak harmóniában kell működnie."
A The Circle idén ősszel nyílt meg, és 2024. február 18-ig látogatható.
A Gallerie d'Italia - Torino 2022 tavaszán nyitotta meg kapuit. Torinó legnagyobb terén, a Piazza San Carlo téren található és elsősorban a kortárs fotográfiának ad otthont. Öt emeletnyi, 10 000 négyzetméternyi kiállítóteret foglal el és az Intesa Sanpaolo által létrehozott negyedik múzeum - a vicenzai, a nápolyi és a milánói helyszínek után.
A kiállítás az Intesa Sanpaolo Progetto Cultura programjának részét képezi, amely egy hosszú távú kezdeményezés, melynek célja a társadalom fejlesztése a kultúra gazdagítása révén. A Progetto Cultura számtalan kezdeményezésben nyilvánul meg Olaszország-szerte - művészet, zene, mozi, színház és sok más területen -, és nincs párja a pénzügyi intézmények között Európában.
"Olaszország elsőszámú bankjaként felelősséggel rendelkezünk a társadalmi és kulturális fejlődést irányzó jövőképért, amely többek között olyan témákra irányul, mint a környezetvédelem" - mondta Michele Coppola, az Intesa Sanpaolo művészeti, kulturális és történelmi örökségért felelős ügyvezető igazgatója, a Gallerie d'Italia igazgatója.
"A dokumentarista fotográfia megbízásai egy ilyen megközelítést mutatnak be, és a The Circle kíváló példa erre. Ez egy merész projekt, amely rendkívül magával ragadó képekkel mutatja be az Intesa Sanpaolo elkötelezettségét egy olyan gazdasági modell mellett, amely óvja a bolygó jövőjét. A Gallerie d'Italia - Torino célja, hogy elősegítsük a korunk sürgető kérdéseivel kapcsolatos ismereteket és tudatosságot."