A tudomány Da Vinci iránti rajongásunk mögött
A tudomány Da Vinci iránti rajongásunk mögött
Az Intesa Sanpaolo Innovációs Központjának idegtudományi szakemberei azt vizsgálják, hogyan dolgozzuk fel a remekműveket, hogyan reagálunk rájuk.
30/07/2020
Az Intesa Sanpaolo Innovációs Központja konkrét területeken végzett alkalmazott kutatásokra támaszkodik. Az egyik ilyen terület az idegtudomány. Kutatók és tudósok a bank üzleti részlegeivel vállvetve dolgoznak azon, hogy innovatív módon oldják meg a kereskedelmi problémákat.
„Miért éppen az idegtudomány?” – teszi fel a kérdést Luigi Ruggerone, az Innovációs Labor Trendelemzési és Alkalmazott Kutatási Osztályának vezetője. „Mert végső soron... ami igazán számít, az úgyis az ember.” Az elmúlt néhány évben megjelent a „szervezeti idegtudomány” elnevezésű tudományág, amely az idegtudományi kutatásokat a vezetéselmélettel és a pszichológiával ötvözi. Az Intesa Sanpaolo Innovációs Központja a luccai IMT School for Advanced Studies projektjeihez csatlakozik.
Luigi Ruggerone, az Innovációs Központ trendelemzési és alkalmazott kutatási osztályának vezetője
„Az Intesa Sanpaolo Innovációs Központjával folytatott együttműködésnek köszönhetően képesek vagyunk arra, hogy elvégezzük a szervezetekre alkalmazott idegtudomány jelenlegi alapvető ismereteinek átfogóbb és integráltabb vizsgálatát” – mondta Andrea Malizia, az IMT School for Advanced Studies munkatársa.
Az idegtudományi csapat egyik legutóbbi projektjében megpróbálta elemeire bontani azt, hogy miként élvezzük a műalkotásokat. A Museo del Cenacolo Vinciano épületébe látogatókon különböző érzékszervi nyomkövető eszközökkel mérték azokat a neurológiai reakciókat, amelyeket Leonardo Da Vinci Az utolsó vacsora és Giovanni Donato da Montorfano Keresztrefeszítés című művei váltottak ki a nézőkben.
Az eredeti bórítókép
Leonardo da Vinci, “Last Supper”, 1494-1498; Ministero per i Beni e le Attività Culturali e per il Turismo, Museo Nazionale del Cenacolo Vinciano
Michela Palazzo – Museo del Cenacolo Vinciano
Luigi Ruggerone, az ISP Innovációs Központ trendelemzési és alkalmazott kutatási osztályának vezetője
Sonia D'Arcangelo – idegtudományi laboratórium, ISP Innovációs Központ
Andrea Malizia - IMT School for Advanced Studies
Munkájuk során lenyűgöző felismerésekre bukkantak: Da Vinci festményén a fő hangsúly Jézusra és Tamás apostolra helyeződött, míg Montorfano munkáján a kereszt talapzatára. A kutatás azt is kimutatta, hogy Az utolsó vacsora megtekintése fokozta az emberek érzelmeit, boldogabbá tette őket.
„Az utolsó vacsora projektje számomra azt jelentette: innovatív eszköz áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy megértsük, hogyan is fogja fel a látogató a múzeumot” – mondja Michela Palazzo, a Museo del Cenacolo Vinciano vezetője.
Az ehhez hasonló kísérletek bepillantást engednek az emberi viselkedésbe, ami pedig az üzleti életben a humán erőforrástól a marketingig mindennek az alakításában segítséget nyújthat. Míg kezdetben azért küzdött, hogy meggyőzze az ügyfeleket létjogosultságáról, két év elteltével az idegtudományi laboratórium már alig győzi kutatni az üzleti problémákat. Sonia D'Arcangelo, az Intesa Sanpaolo Innovációs Központ idegtudományi laboratóriumának vezetője szerint az idegtudományi munkának a mindennapi életben, a gyakorlatban is komoly a jelentősége. „A világjárvány kapcsán új kutatási kérdéseken gondolkodhattunk, így az „okos” munkavégzés hatásain a figyelem, az érzelmek, a munka és együttműködés viszonylatában” – meséli.
Ha többet szeretne megtudni az Intesa Sanpaolo Innovációs Központjának idegtudományi laboratóriumáról, hallgassa meg a podcastot.