CIB agrárfinanszírozás: Elvetni a változás magvait
A CIB elkötelezett a nemzetgazdaság kiemelt ágazatának átalakítása és fejlesztése mellett
12/07/2023
Magyarország nagy része alkalmas a gazdálkodásra, jó minőségű, termékeny talajjal és megfelelő éghajlattal rendelkezik. Hazánk jelentős vízkészlettel bír, amely öntözéssel megfelelő termelésbiztonságot nyújt.
A hazai élelmiszerellátást nagyrészben kielégíti a termelés, az önellátási szint 80% feletti.
Ugyanakkor elkerülhetetlen a modernizáció, a fejlesztés. Az ágazatnak számos kihívással kell szembenéznie ahhoz, hogy a lehető legtöbbet tudja kiaknázni a lehetőségeiből. A legnagyobb kihívások közé tartozik az általános forráshiány. A beruházások nagymértékben a támogatásoktól függenek, és többnyire hitelekből valósulnak meg.
A fejlesztéshez külső forrásbevonásra van szükség. A termelési költségek uniós viszonylatban magasak, míg a hatékonyság az uniós átlag alatt van. Mindeközben az elavult technikák és technológiák akadályozzák az ágazat sikerét, és gátolják a szabályozásoknak és a társadalmi igényeknek való megfelelést.
Tóth Attila, a CIB Bank kereskedelemfinanszírozásért felelős vezetője azonban bízik abban, hogy a technológiai fejlesztés új korszakot nyit a mezőgazdaságnak. „A mezőgazdasági vállalkozások tőkeigénye nagyon magas, ezért az ágazatnak átlagon felüli finanszírozási igénye van" – mondja.
„Egy egységnyi bevétel eléréséhez egy mezőgazdasági vállalkozásnak két-háromszor annyi finanszírozásra van szüksége, mint a nemzetgazdaság más szereplőinek."
A mezőgazdaság átalakítása
Felismerve az agrárágazatban rejlő lehetőségeket és annak egyedi finanszírozási igényeit, a CIB Bank létrehozta az agrárkompetencia-központot, amely a vállalati üzletágon belül, a Trade Finance területen működik.
A mezőgazdaság stratégiai prioritás Magyarország számára. A hazai ellátásbiztonság szerepe felértékelődött, ezen túl az agrárexportnak meghatározó szerepe van a nemzetgazdasági ágazatokon belül.
„Az export fejlesztésének elősegítése érdekében komplex megoldásokat nyújtunk ügyfeleink számára. Okmányos műveleti szolgáltatásokkal tesszük a partnerek közötti teljesítést biztonságosabbá, faktoring- és lízingmegoldásokkal állunk ügyfeleink rendelkezésére, és exportfinanszírozást is nyújtunk nekik" – mondja Tóth Attila.
„Az okmányos és exportfinanszírozási ügyleteken túl a fenntartható gazdálkodáshoz kapcsolódó értékesítéstámogatás és a személyes tanácsadás is idetartozik."
A mesterséges intelligencia és a precíziós technológia világszerte át fogja alakítani a szektort. A kompetenciaközpont feladata, hogy a magyar mezőgazdasági vállalkozásokat pénzügyi forrásokhoz juttassa, így ők élni tudnak az új technológiák adta lehetőséggel, legyen szó öntözőrendszerek telepítéséről, adatalapú döntési rendszerek kialakításáról vagy digitalizációról.
"Hiszünk a gazdálkodókban, az emberközpontú kapcsolatokban, a személyes tanácsadás erejében, és abban az értékben, amelyet a szektor szereplőivel együtt hozunk létre"
Tóth Attila, a CIB kereskedelemfinanszírozási vezetője
A kisvállalkozásoknak kínált szolgáltatások között szerepel egy online hitelajánlat-készítő platform, amelyen keresztül a mezőgazdasági vállalkozások tájékozódhatnak a lehetőségeikről. Emellett papírmentes hitelügyintézésre is lehetőség van, amelynek köszönhetően a mezőgazdasági vállalkozások akár egy napon belül választ kaphatnak kérdéseikre.
Fontos, hogy az ügyfelek személyre szabott pénzügyi szolgáltatásban részesüljenek, és olyan szakemberekkel beszélhessenek, akik értik az ágazat működését, és tisztában vannak annak igényeivel.
A kompetenciaközpont kapcsolatban áll a terméktanácsokkal, az Agrárgazdasági Kutatóintézettel, az Agrárkamarával, a Központi Statisztikai Hivatallal, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal, az Agrárminisztériummal, a Bankszövetséggel, valamint Magyarország legnagyobb agráregyetemével.
Fenntarthatóság és digitalizáció
A CIB Bank agrárfinanszírozási szolgáltatásának középpontjában a fenntarthatóságra való törekvés áll, összhangban az Intesa Sanpaolo üzleti tervével, amely nagy hangsúlyt fektet a körforgásos gazdaságra.
A Magyar Nemzeti Bank zöld vállalati tőkekövetelmény-kedvezménnyel ösztönzi a pénzügyi szektor szereplőit a fenntartható átállás elősegítésére. Ennek eredményeként a CIB hangsúlyt helyez azon ügyletekre, amelyek javítják az adott vállalkozás energiahatékonyságát, támogatják az agrárdigitalizációt, és megteremtik a fenntarthatóbb működés alapjait.
„Ügyfeleink körében nagy az érdeklődés az agrárdigitalizáció és a precíziós gazdálkodás iránt" – mondja Tóth Attila – „ami nem meglepő, hiszen az alapanyagárak erős változása kiszámíthatatlanságot eredményez, melynek hatása van a termelés biztonságára.”
„Ezen kívül maga a termelés is számos kockázattal jár, tavaly például az időjárás jelentette a legnagyobb kihívást."
A világ számos pontján, így Magyarország jelentős területén is szárazság pusztított. A megfelelő élelmiszer-termékalap előállításának biztonsága kulcsfontosságú az élelmiszeripari terméklánchoz kapcsolódó ágazatok számára, és feltétele az ellátás biztonságának.
Az élelmiszeripar jövedelmezősége a nemzetgazdasági átlag alatt van. Az árbevétel-arányos adózás előtti eredmény a nemzetgazdasági átlagnál alacsonyabb, annak ellenére, hogy az utóbbi években javulás tapasztalható.
„A mezőgazdaságon belüli számos ágazat szoros együttműködése teszi lehetővé az ellátás biztonságát." – mondja Tóth Attila.