Hogyan segítenek a robotok a jövő előrelátásában és építésében?
Robotika, mesterséges intelligencia és kvantumszámítástechnika ígérik, hogy az ipar új munkamódszerrel fog dolgozni
25/07/2022
Egy új ipari forradalom közeleg, amely teljesen új területre ígéri az ipari folyamatok és eredmények megváltoztatását.
A Covid-19 világjárványt követően az automatizálás és a digitalizálás iránti érdeklődés - különösen a járműgyártás, az energia- és közműszolgáltatások, valamint a repülőgépipar területén - felgyorsult, mivel az ipar a hatékonyság javítására és az ellátási lánc megszakadásának elkerülésére törekedett. Ennek eredményeképpen a globális ipari automatizálási piac 2020-ban 449,1 milliárd dolláros értéket ért el, amely 2025-re várhatóan meghaladja az 543,6 milliárd dollárt.
A következő ipari forradalom a rendkívül intelligens és nagy képességű gépek megjelenésének tanúja less - olyanokét, amelyek képesek megtervezni, megépíteni és a semmiből létrehozni a legkülönbözőbb alkalmazásokhoz szükséges alkatrészeket.
A prediktív technológia segíteni fog megoldani az ipar korábban megoldhatatlan problémáit, miközben az automatizálás továbbra is felgyorsítja az unalmas részeket, és az iparnak meghagyja, hogy az emberi intelligenciát a lehető leghatékonyabban használja.
Rövid távon a Covid-19 felgyorsította a robotikába történő beruházásokat. A robotkarok fő szerepe a gyártási teljesítmény növelése a hétköznapi és ismétlődő feladatok elvégzésével. Az automatizálás csökkenti a ciklusidőt, és a nagyobb hatékonyság révén versenyelőnyhöz juttatja a vállalatokat.
Robotok most, kobotok hamarosan
A robotkarok sikere a feldolgozóiparban más iparágakban, köztük az egészségügyben is ösztönzi a robotkarok alkalmazását. Eközben a kiskereskedelemben, mivel a vásárlási szokások többsége az online vásárlásra változott, a robotika már most is segít felgyorsítani a komissiózást és a csomagolást. A robottechnika a befektetések szilárd növekedési területének ígérkezik.
Az őket övező felhajtás ellenére a kobotok - az ember mellett dolgozó robotok, amelyek olyan folyamatokat egészítenek ki, amelyekben mindkettőre szükség van - a robotkarokhoz képest továbbra is hiánypótlóak, és az ipari robotok értékesítésének mindössze 2%-át teszik ki.
A kobotok piaca azonban 2019 és 2024 között várhatóan 32,8%-os összetett éves növekedési ütemet fog elérni. A kobotok fő alkalmazási területei az összeszerelés és az anyagmozgatás.
Automatizálás és adatok
A jövőben a gyártásban az AI és a kvantumszámítástechnika, valamint az ellátási láncban a blokklánc egyre növekvő beruházási területeket jelentenek majd.
A mesterséges intelligencia alkalmazása az ipari folyamatokban - az ellátási lánctól a termékcsaládok tervezésén át a munkaerő optimalizálásáig - egyre pontosabb előrejelzést tesz lehetővé, ami megszünteti az ellátási problémákat és a pazarlást.
A változás másik fő iránya az additív gyártásban - elsősorban a 3D nyomtatásban - nyilvánul meg, amely azt ígéri, hogy az ellátási láncok szorongattatása megszűnik azáltal, hogy az alkatrészek egy gombnyomással könnyen elérhetővé válnak.
Hosszú távon a mélytanulás és a természetes nyelvi feldolgozás (NLP) lehetővé teszi majd, hogy a gépek elemezzék a gyártás által generált nagy mennyiségű adatot.
Ezt arra fogják használni, hogy a termelés optimalizálására képezzék magukat, és betekintést nyerjenek a teljesítményükbe. Ezt nevezik AI-alapú folyamatos folyamatfejlesztésnek, és várhatóan gyökeresen megváltoztatja a gyártást.
A hulladékmentes termelés elérése a végcélja sok alkalmazott mesterséges intelligencia és automatizálásnak, olyan ötletek megvalósításával, mint a tervezés és ütemezés zártkörű automatizálási rendszerekkel. A mesterséges intelligencia rendszerek további, nagyon fontos előnye a biztonság növelése.
A jövő meglátása
A termelő gépek egy új érzékszervet is kapnak: a látást. A gépi látás jelenti a következő határt, és az ipari kamerák a gyártósoron lévő alkatrészeket fogják ellenőrizni és minőségüket értékelni.
A gépi látás kulcsfontosságú eszköz az önoptimalizáló gyártásban, és szerepet fog játszani a hulladék csökkentésében és a hatékonyság növelésében, a meglévő folyamatok javításában és a teljesítménybeli különbségek csökkentésében. Mindez magasabb haszonkulcsot eredményez.
Az olaj- és gázágazat számára különösen fontos a képalkotó radar újonnan megjelenő technológiája, egy olyan vizualizációs eszköz, amely az adatok felhasználásával olyan képeket hoz létre, amelyek jobb betekintést és előrejelző képességet tesznek lehetővé.
Mivel a képalkotó radarok részei annak, ahogyan a vezető nélküli autók érzékelik a körülöttük lévő világot, a 4D képalkotás fejlesztése szintén felgyorsíthatja az autonóm autók fejlesztését és elfogadását.
Az ipar ezeket a technológiákat új kötelezettségvállalási feltételek mellett fogja aktiválni. 2025-re az 543 milliárd dolláros globális automatizálási piac közel kétharmadát a szolgáltatások (és nem a tulajdonlás) fogják kitenni.
Az ügyfelek és a szállítók együttesen profitálnak majd a hardver és a szoftver összekapcsolásából, valamint az olyan szerződések felé való elmozdulásból, amelyek a megoldás teljes élettartamára vonatkozó teljes költségen alapulnak, nem pedig csak a szükséges tőke- vagy üzemeltetési kiadásokon.
Az ipar jövője az intelligensebb és kevésbé pazarló gyártásban, a jobb teljesítményben és teljesítményben, valamint a fejlődés minden eddiginél gyorsabb ütemében rejlik.