Az intelligensebb épületek tisztább jövőt ígérnek
Az épületautomatizálás - mind otthon, mind a nyilvános helyiségekben - optimalizálja a belső terek használatát és csökkenti az energiaigényünket
01/12/2022
A fosszilis tüzelőanyagoktól való elszakadásról szóló globális vitában az épületautomatizálás koncepciója gyorsan teret nyer.
Akár a központi fűtést kapcsoljuk be otthon, akár a légkondicionálót egy szállodában vagy a világítást egy nagy irodaházban, az épületek fűtése, hűtése és világítása a kollektív energiafogyasztásunk nagy részét teszi ki.
A jelenlegi energiagazdálkodási rendszerek mind az otthonokban, mind a kereskedelmi épületekben pazarlóak, ami kettős költséget jelent - a Föld erőforrásaiból a gyorsuló éghajlatváltozás idején, és pénzből a globális pénzügyi aggodalmak idején.
A lámpák égnek... de csak akkor, ha valaki otthon van
A közeljövőben a lakóházaktól a művészeti galériákig minden épületben lesznek központosított, automatizált vezeték nélküli csomópontok, amelyek a hő-, fény- és páratartalom mérésére szolgáló érzékelőket figyelik.
Az épületek energiagazdálkodási rendszerei (BEM) azt ígérik, hogy az automatizálás segítségével optimalizálják és felére csökkentik az energiafelhasználást, csökkentve ezzel a költségeket és növelve az energiahatékonyságot.
A BEM-ek az érzékelők adatait felhasználva emberi beavatkozás nélkül fogják vezérelni a fűtést és a világítást, hogy maximalizálják az energiahatékonyságot.
Az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárás (hideg és meleg egyaránt) és az energiaár-emelkedések idején a BEM-piac 2020-ban 6,8 milliárd eurót ért el, és érthető módon gyorsan növekszik.
Ezzel együtt a BEM-eket kezelő és karbantartó szolgáltatások előfizetéses modellgazdasága is növekszik. A Frost & Sullivan amerikai üzleti tanácsadó cég becslése szerint a fűtési és szellőztetőrendszerek távműködtetésére szolgáló előfizetési modellek 2027-re a piac 8%-át teszik majd ki.
Intelligens épületek
A BEM-ek (és az otthoni energiagazdálkodási rendszerek vagy HEM-ek) azt is ígérik, hogy segítenek az energiakereslet kezelésében, miközben átállunk a megújuló energiaforrásokra.
A mesterséges intelligenciával együttműködve az épületmenedzsment-megoldások a passzív energiagazdálkodástól a végfelhasználó számára történő élményoptimalizálás irányába mozdulnak el.
Egyszerűbben fogalmazva ez azt jelenti, hogy a mesterséges intelligencia segít majd megelőzni a túlzsúfoltságot a nyilvános helyeken, és biztosítja, hogy a munkahelyeken mindenki számára rendelkezésre álljanak a szükséges erőforrások például egy megbeszéléshez, valamint más erőforrások kezeléséhez.
A levegőminőséget figyelni fogják, és hangsúlyt fektetnek majd az épületekben való érintésmentes navigációra, ami a környezetszennyezés és a járványok nagyon is aktuális problémáival foglalkozik.
Jelenleg a költségek akadályozzák meg, hogy a mesterséges intelligencia széles körben elterjedjen az épületek irányításában. A technológia fejlődésével és a költségek csökkenésével a következő évtizedben azonban a mesterséges intelligencia jelentős szerepet fog játszani középületeinkben.
A mesterséges intelligencia az otthonokban
A hollywoodi filmek robotokat ígérnek nekünk, akik majd kiszállítják a reggeli kávénkat (és megpróbálják átvenni a világuralmat).
Bár mindkét eshetőség esélye csekély, az otthoni forradalom, amely az intelligens hangszóróközpontokkal és az intelligens készülékhálózattal kezdődött, elkerülhetetlenül előrehalad.
A következő hullám a mesterséges intelligencia által működtetett és hangutasításokkal vezérelt otthoni hálózat lesz.
Amellett, hogy lehetővé teszi a készülékeink működtetését és szórakoztatásunkat, az otthoni AI-t arra is felhasználhatjuk majd, hogy hasznos információkkal szolgáljon arról, hogyan használjuk otthonunkat.
A középületekhez hasonlóan a mesterséges intelligencia figyelni fogja a levegő minőségét, és segíteni fog nekünk az energia megtakarításában és elosztásában.
Interakcióba lép majd a megújuló energiaforrásokkal, például a házilag telepített napelemekkel, amelyek egyre népszerűbbek lesznek.
A mesterséges intelligencia segíthet a vízminőség értékelésében, a vízfelhasználás ellenőrzésében és a csővezetékekben lévő vízszivárgásokra való figyelmeztetésben is.
De ennél is többet tudna tenni, segíthetne optimalizálni az időnket, és termékeket javasolhatna és rendelhetne helyettünk, "gördülékeny kényelmet" biztosítva számunkra.
Ahogy a dolgok internete meghonosodik otthonainkban, a kiberbiztonság a hálózati támadások elkerülése érdekében továbbra is sürgős prioritás marad - és már most is növekvő piacot jelent.
Az intelligens otthoni rendszerek és a szükséges biztonsági intézkedések előfizetési modellje lesz a fogyasztók számára a szokásos modell.
Előrejelző karbantartás
Az épületüzemeltetők számára az automatizálás és a mesterséges intelligencia a karbantartás új formáját is lehetővé teszi: a reaktív helyett proaktív és előrejelző karbantartást.
Az adatok és a gépi tanulás kombinációja lehetővé teszi az épületüzemeltetők számára, hogy valós időben lássák az épület eszközeinek állapotát: például a csővezetékek vagy a vezetékek állapotát. Ez a költségek és a rendszerleállások idejének csökkentését ígéri.
Az ilyen jellegű felügyelet távolról fog történni. A Frost & Sullivan előrejelzése szerint 2025-re a távfelügyelet és a hibák észlelése a globális lakás- és építőiparból származó digitális megoldásokból származó bevételek 64%-át fogja kitenni.
Várakozásaik szerint a prediktív karbantartási piac az otthonok és épületek területén 2025-re eléri a 2,8 milliárd dollárt.
Épületeink energiafelhasználásának és energiapazarlásának visszaszorítása kulcsfontosságú a fosszilis tüzelőanyagokról a zöldebb, termelékenyebb jövő felé való elmozdulásban.
Az épületautomatizálás - mind személyes, mind közszinten - azt ígéri, hogy kiveszi a kezünkből az ügyet, és Földünket megváltoztató eredményeket hoz. Anélkül, hogy aggódnunk kellene a termosztát leállítása vagy a világítás lekapcsolása miatt.