Fenntarthatósági oldalak
- Felelősséggel munkatársainkért
- Gazdasági eredményeink
- Társadalom
- Taxonómia
- A közösség támogatása
- Jelentéseink
- Önkéntes elköteleződéseink hazai és nemzetközi kezdeményezések mellett
- Pénzügyi bevonás
- Érintettek
- Misszió és értékeink
- Vállalatirányítás
- Környezetvédelem és éghajlatváltozás
- Jogsértések bejelentése (whistleblowing)
Taxonómia
A lakossági ügyfelek finanszírozásában Zöld Otthon Program lezárását követően Bankunk piaci alapon kialakított termékeket indított (2022 december 1-től érhetők el), melyek kamatkedvezményt biztosítanak olyan ingatlanok vásárlása, illetve építése esetén, ahol az ingatlan energetikai besorolása legalább „BB” és az éves primer energiafelhasználás nem haladja meg a 80 kWh/m2/év mértéket. 2023. során a termékkel kapcsolatosan a Bank promóciót is meghirdetett, miszerint a promóciós időszakban, azaz 2023.06.01. – 2023.07.31-ig hiánytalanul befogadott lakáshitel zöld kamatkedvezménnyel termék után egy fát ültet a Bank.
Ezen kívül a bank ügyfél akvizíciós tevékenység során is érvényesítette a környezeti-fenntarthatósági szempontokat. Amennyiben az ügyfélajánló programon keresztül vált valaki ügyfellé, akkor minden, ajánlottként érkező, új ügyfél után egy fát ültetett el a Bank. A program 2023. március 31-ig tartott.
2023-ban tovább szélesedett a környezeti fenntarthatóságot támogató termékpaletta. Mind a lakáshitelek, mind a személyi kölcsönök tekintetében olyan, új hitelcélok finanszírozására indultak termékek, melyek támogatják a lakossági energiahatékonysági beruházásokat, és ezen keresztül a környezeti szempontokat.
Kisvállalati akvizíciós tevékenység kapcsán a bank kiemelt hangsúlyt helyez a digitális megoldásokra, így a 2022-ben élesedett online vállalkozói számlaajánlat készítő platformot 2023. év végén az online kisvállalati számlanyitás indulása követte. Hitelezésben ez évben is elsősorban a KAVOSZ Széchenyi Kártya Program termékeivel (Széchenyi Kártya Program Max+) segítette a bank a vállalkozásokat finanszírozással saját hiteltermékei mellett.
2023-ban szintén nagy hangsúly került a kártyaelfogadói szolgáltatásokra, így olyan innovatív megoldás került bevezetésre, mint a CIB softPOS szolgáltatás online igénylése.
A vállalati üzletág finanszírozásában egyre nagyobb szerepet kap a környezeti fenntarthatóság, mellyel egyidejűleg a szén, a nem hagyományos olaj és gáz kitermelés szektorban korlátozásokat léptetett életbe. A bank hitelportfoliójában egyre bővülő helyet kaptak a megújuló energia előállításához (fotovoltaikus naperőművek, biogáz erőművek) kapcsolódó, valamint az átállást segítő és energetikai beruházási hitelek.
A megújuló energia előállítást és a körforgásos gazdálkodásra való átállást a Bank tulajdonosa, a Intesa Sanpaolo ösztönzi a leánybankjain keresztül Circular Economy and Green Plafond keretében. mely programban a CIB Bank Zrt is részt vesz.
Ezen túl a CIB Bankban elérhető az EXIMBANK Zöld refinanszírozási programja is.
A tavaly év végén bevezetett a S-Loan termékcsalád értékesítése elkezdődött, melyek Kis és Középvállalkozások, valamint nagyvállalatok számára biztosítanak forrást fenntarthatósági célokra árazási diszkont mellett.
A fenntartható finanszírozás egyre nagyobb helyet követel magának a működésben. Fontos, hogy az ügyletek fenntarthatósági szempontól beazonosíthatók legyenek, valamint, hogy milyen jogszabályok-irányelvek alapján kategorizálja a bank a megfelelőségi osztályokba az ügyleteket. A teljes körű - (EU) 2020/852 rendeletnek megfelelő - megoldás kidolgozása megtörtént, a megvalósítás folyamatban van. A megújuló energia előállítást és a körforgásos gazdálkodásra való átállást támogató, valamint egyéb társadalmi, vállalatvezetési, környezetvédelmi finanszírozási megoldás már elérhető a bankban. Ez árazási kedvezménnyel jutalmazza a kategóriába tartozó ügyleteket. Ezen túl a bank keresi a lehetőséget refinanszírozó által biztosított zöld keret terhére történő finanszírozás biztosításához, ilyen a CIB Bankban elérhető az EXIMBANK Zöld refinanszírozási programja. Mivel a fentiek alapján igénybe vehető finanszírozási megoldások keretfeltételei némileg eltérnek egymástól, ezért több ügyféligényt tud a bank kielégíteni.
A többszintű fenntarthatósági célkitűzések legmagasabb fokán a Taxonómiának történő teljes megfelelés áll. Ez a jogszabály támasztja a legtöbb feltételt a finanszírozott beruházásokkal szemben. Egyelőre minimális a jogszabályi előírásokat kielégítő ügylet.
Az Intesa Sanpaolo bankcsoport elkötelezett a fenntartható és felelős befektetések iránt. A cégcsoport vagyonkezelésért felelős tagja az Eurizon Capital SGR S.p.A. elsőként hozott létre etikus befektetési alapot Olaszországban 1996-ban, 2017-ben pedig integrálta az ESG irányelveket a befektetési döntéshozatali folyamataiba. Az Eurizon 2021-ben az SFDR-nek (fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló uniós rendelet) megfelelően meghatározott fenntarthatósági politikát fogadott el és termékeinek több, mint 54%-át megfeleltette az SFDR 8. és 9. cikkének.
Az Intesa Sanpaolo és az Eurizon csoportba tartozó Eurizon Asset Management Hungary Zrt. az új termékek kialakítása során - megfelelve a vonatkozó európai uniós szabályozásnak és az Eurizon Capital cégcsoport elvárásainak - a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG, Environmental, Social and Governance), illetve társadalmilag felelős (SRI, Socially Responsible Investment) szempontok érvényesítését elsődlegesnek tartja, így ezen szempontokat figyelembe véve, immár környezeti és társadalmi jellemzőket előmozdító, az SFDR 8. cikk hatálya alá tartozó, forintban kibocsátott befektetési alapokat is kínál a CIB Bank Zrt. ügyfelei számára:
- Eurizon ESG Talentum Total Return Alapok Részalapja
- Eurizon Euró ESG Talentum Total Return Alapok Részalapja.
A részletes adattáblázatok a bank Üzleti és vezetőségi jelentésének a végén mellékletben találhatóak.